Mythbusters: olajos észosztó - UPDATE!
Na és hogy az olajválasztás körül eloszlassunk néhány tévhitet, átváltok észosztó üzemmódba, és elregélem, hogy hogy is esett a választás pont a fent említett olajra. Szóval következzen a MythBusters mai epizódja:
Hosszas keresgélés és utánaolvasás után döntöttem az 5W-40-es olajok - és ezen belül a Q8 - mellett. Ami nálam a legfontosabb szempont volt, az egyrészt a megfelelő hidegoldali kenőképesség, másrészt meg az, hogy mindenképp szintetikus olaj legyen a befutó, mivel lényegesen jobb tulajdonságokkal bír, mint egy ásványi, vagy félszintetikus cumó.
Ha csak a tévhitekre hagyatkoznék, akkor ez az 5W-s olaj eléggé elbaszott döntés lenne.
Tévhit 1.) Régi motor ez, jó ebbe az ásványi is.
Cáfolat: Régen biztos jó volt, mert nem volt más. Te is megiszod az olcsó Aldis/Teszkós hulladék sört ha nincs más, de ha van mondjuk Heineken, nyilván azt fogod választani, még ha egy kicsit drágább is. Egy jobb minőségű alapolajból készült, korszerű adalékokkal ellátott olaj több tízezer kilométerrel hosszabbít(hat)ja meg a motor élettartamát, ami azért nem mindegy. Az olaj öregszik, és az olajcsere-periódus vége felé közeledve egyre inkább veszít a kenőképességéből. A szintetikus olaj stabilabb, és 10 000 km után garantáltan jobb állapotban lesz, mint egy olcsó ásványi cucc.
Tévhit 2.) De hisz' szintetikus ez a 10W-40-es is, rá van írva a dobozára.
Cáfolat: Ha ráírom a pólómra, hogy Dzsordzs Klúni van benne, akkor elhiszed, hogy az vagyok? A flakonra írt megjelölés sokszor nagyon megtévesztő tud lenni. A "szintetikus technológiával készült" olajok azok az ún félszintetikus olajok, amik ugyan nagyon modern finomítási eljáráson átesett, korszerű adalékanyagokat, sőt egyes esetekben részint szintetikus olajat is tartalmazó olajok, de az alapolaj ettől függetlenül ásványi. A viszkozitási indexük megközelíti a full szintetikus olajokét, de azért nem ugyanaz. A 10W-40-es személyautó-olajok között nincs piaci forgalomban full szintetikus, csak rész-szintetikus. Árban azért lehetnek akkora különbségek, mert az (ásványi) alapolaj minősége, a finomítási eljárás, és a felhasznált adalékok mennyisége és minősége komoly árképző tényező.
Tévhit 3.) Túl vékony ebbe az 5W-40-es, nem lesz olajnyomásod.
Cáfolat: Francokat. Az hogy hidegen hígfolyósabb, amikor kiöntöd a flakonból az egy dolog. Ha üzemi hőfokon (kb. 100 °C) néznéd mondjuk egy 15W-40-es meg az 5W-40-es közötti különbséget, akkor kábé ugyanolyan híg lenne mindkettő, sőt, lehet hogy az 5W-40-es lenne vastagabb. (Az olajcsere-periódus vége felé szinte biztos.)
Az hogy hidegen az 5W-s olaj vékonyabb, az meg csak külön pozitív. Hideg állapotban még így is bőven túl sűrű az ideális állapothoz képest, de azért jobb, mintha még vastagabb lenne: könnyebben szivattyúzható, gyorsabban eljut a kenési pontokra, és biztosabb kenőolajfilmet képez. Persze oké, az olajnyomásmérő nem fog olyan szép számokat mutogatni, de ennek nem szabad bedőlni.
Felújítás előtt 20W-50-es Selénia HPX (az egyetlen vastagabb szintetikus olaj) volt a kocsiban, bejáratáskor 10W-40-es Shell Rimula R6 (szintetikus teherautó-olaj), bejáratás után meg most a fent említett 5W-40-es Q8 Excel. Hidegen a 20W-50-es olajjal a mutató szépen felszaladt 4 bar-ig, a 10W-40-essel 2-2,5 bar volt az átlag, míg az 5W-40-essel olyan 1,5-2 bar. Ez utóbbival egyébként hallhatóan finomabban is jár a motor hidegen.
Az üzemi hőfokot elérve aztán nagyjából el is tűntek a különbségek, egyedül talán a HPX-et szállította egy kicsit nagyobb nyomással a pumpa, igaz annak a melegoldali mutatói jóval kedvezőbbek (megüti a 20W-60-as specifikációt is), szóval 40-es olaj amellett nem is rúghat labdába. Átlagos hőterhelésű, jó állapotú ill. tuningolatlan motorba viszont bőven elég a 40-es is.
Tudvalevő, hogy a motorkopások 90%-a hidegüzemben keletkezik. Hidegen 1 kilométer alatt annyit kopik a motor, mint üzemi hőfokon 80 km alatt. Egy jobb hidegoldali kenőképességű olajjal ezeket a kopásokat nagyban lehet redukálni.
Tévhit 4.) Kisebb olajnyomás = rosszabb olaj.
Cáfolat: Ha így lenne, akkor mindenki a 20W-50-es Botondot tolná az autójába. Üzemmeleg motornál kicsit kevesebbet mutat az órám, mint egy 50-es olajjal, de nem is baj. Nem az olajnyomás, hanem az olajáramlás a lényeg, és egy vékonyabb olajból ugyanakkora mennyiség kisebb nyomáson is el tud jutni a kenési pontokra. Nagyjából 1000 fordulatonként 0,7 bar az ami ideális, tehát ha 2000-es fordulaton 1,4 bar az olajnyomás, akkor az úgy fasza. Nem kell tőle beparázni, ha alapjáraton lemegy 1 bar alá. Egy vastagabb olajjal mondjuk már alapjáraton megvan az 1,4 bar, nagyjából ugyanazt a kenőképességet produlkálva, mint a vékonyabb olaj 1 bar alatt. Az egészben ott jön a csavar, hogy van az olajkörben egy nyomáskorlátozó szelep, általában az is a 0,7-es szabály szerint van belőve, tehát 7000-es maximális üzemi fordulatszám esetében kb. 5 bar. (Konkrét példának itt a Kispolák is: 5600 a max üzemi fordulatszám, és 4 bar-nál korlátoz le az olajnyomás-szelep. Ha utánaszámolsz, 5600/1000 x 0,7 = 3,92. Ugye hogy ugye?
Amikor egy vastagabb olajjal mondjuk már 3500-nál eléred a maximális nyomást, akkor onnantól a fordulatszám emelkedésével már nem javul a motor kenése, hanem csak romlik.
Na és akkor hogyan válasszunk olajat, ha már nagy okosan eltérünk a gyári előírástól?
Ha járgányunk nem kajálja jelentős mértékben a kenőanyagot, akkor eltérhetünk a jobb hidegoldali mutató felé. (Tehát egy 10W-40-es gyári előírás helyett választhatunk bátran 5W-40-es, vagy akár 0W-40-es olajat.) Minden esetben érdemes megnézni az olaj technikai adatlapját is. Sajnos ez nem mindig elérhető a forgalmazó honlapján, illetve néhol eléggé hiányos. Én ezt úgy csináltam, hogy - Gúgöl a barátod, ugyebár - beírtam a keresőbe a kívánt olaj típusát, meg azt hogy "datasheet", és máris kidobált pár releváns adatot. A marketingszöveget nyugodtan át is lehet ugrani, mert mindegyik ugyanazt írja, csak máshogy. Ami lényeges, az az alapolaj típusa (szintetikus, félszintetikus, ásványi), a kinematikai viszkozitás 40 illetve 100 fokon, és a viszkozitási index.
A kinematikai viszkozitást centistoke-ban adják meg, és 40 fokon minél alacsonyabb, annál jobb, 100 fokon pedig olyan 12-14 cSt környékén jó. A viszkozitási index jelöli az olaj stabilitását, azaz hogy a hőmérséklet függvényében mennyire módosul a viszkozitása. Minél kevésbé, annál jobb. Ha magas a viszkozitási index, az azt jelenti, hogy stabil az olaj, nincs nagyon nagy különbség az alacsony illetve a magas hőmérsékleten mutatott viszkozitása között. A normális szintetikus olajok viszkozitási indexe mind 150 felett van, egyes félszintetikus olajok is ütik ezt a szintet, de alapvetően minél magasabb ez a mutató, annál jobb.
Még egy dolog van, amit érdemes figyelni: ez az API illetve ACEA besorolás. Ezt nem fejteném ki bővebben, de érdemes a legjobb besorolásba eső olajat választani, ha tehetjük. Az általam választott olaj az API SM szintet teljesíti, a közelmúltig ez volt a legjobb kategória, de már a piacon vannak a SN besorolású olajok is, csak ezek még ritkák.
Hozzátartozik az igazsághoz, hogy nem vagyok maradéktalanul elégedett a mostani olajommal. Azt tapasztaltam, hogy sokkal inkább hajlamos a melegedésre a járgány, mint anno a felújítás előtt az 50-es Seléniával. Elsősorban dugóban araszoláskor, lámpánál állva, és hasonló szituációkban kezd el felszaladni a vízhőfokmérő, ami azonban menet közben szép vissza is hűl. Amikor kap elég menetszelet a hűtő, akkor szépen stabilan áll 85 fokon, akár hatezren forog a motor, akár ezerötszázon. Mondjuk amikor tavaly hasonló kánikulában a Seléniával autópályás rohanásból beestem a dugóba, na ott is produkált hasonlót. Kíváncsi vagyok, hogy csak az olajcsere és a nagy hőség véletlen egybeesése ez a dolog, vagy pedig az időjárás enyhülésével is hajlamos marad melegedni a járgány. Erről szerintem majd még írok.
Update: a melegedés-probléma maradt a kicsit enyhébb időkben is, valszeg haldoklik vagy a venti-hőgombám, vagy a termosztátom, hurrábazmeg.
Ápdét kettő: A ventilátoromba bújt bele a gyász, az a melegedési probléma oka, nem az olaj. Mindenesetre az a magasságos szexuálja meg hintőporos eszközzel legott.
Kommentek
Krizsi
Pont ebben az olajos kavalkádban vagyok benne jelen helyzetben. Igazán tanulságos volt a blogod a számomra. Köszönöm.Buszos Petya
Krizsi #53386: Igazán nincsmit. Örülök, hogy segíthettem. Egy Polski-motorba mondjuk nem raknék 5W-s olajat, csak ha frissen van felújítva. Én a 90 ezer km-t futott fehérbe 20W-50-es Seléniát fogok rakni.Andrei
Én Elf 10w40-et használok a cinquecentoban és a polskiban már kb 20 ezer km óta és hidegen határozottan jobb. Sokkal hamarabb felépül a nyomás és mindezt az óra szépen mutatja.Most gondolkodok a GM 10w40-én, olcsóbb és több helyen kapni, mint az Elfet.
Buszos Petya
Andrei #53388: Mondjuk az az Opel olaj nem véletlenül olyan olcsó ám. Nincsenek csodák, valószínűleg nem a legjobb minőségű alapolajból készül. Ha már 10W-40-es, akkor érdemes abból is egy jobbféle félszintetikus cuccot kinézni. (Termékadatlapokat kell bugászni ezerrel!)Szólj hozzá!
Jelentkezz be az oldal tetején, vagy szólj hozzá facebook-fiókod használatával!